Autoři

Miloš Forman

Miloš Forman (*18.02.1932 Čáslav - †13.04.2018 Danbury,Connecticut, USA) - režisér, scenárista a herec, původním jménem Jan Tomáš Forman. Vystudoval scenáristiku na pražské FAMU, již během studií působil jako pomocný režisér a asistent Alfréda Radoka. V tehdejším Československu společně s Miroslavem Ondříčkem natočil několik úspěšných snímků. Za normalizace legálně odešel do Ameriky, kde pokračoval ve své filmové tvorbě. Je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Mezi oceněné filmy patří Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus či Lid versus Larry Flynt. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých režisérů uznávaného jak u diváků, tak kritiků po celém světě. Fotografie zdroj: https://cs.wikipedia.org/

Knihy autora

Miloše Formana netřeba představovat: do povědomí filmových fanoušků se zapsal už v šedesátých letech, kdy přispěl k zformování toho, čemu se brzy začalo říkat "nová vlna" českého filmu; po odchodu do exilu v USA se po počátečních hubených letech zařadil mezi hollywoodskou smetánku a jeho filmy jako Vlasy, Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus či Lid versus Larry Flynt už dávno patří do zlatého fondu světové kinematografie. Kniha vzpomínek je pak dílem stejně výrazným jako jeho filmy - řečeno slovy samotného Miloše Formana, jde o "můj život, jak ho prožil Jan Novák". A že ten Formanův život stál za to.

Copyright © Miloš Forman a Jan Novák, 1994, 2013. Translation © Jiří Josek, 2013. Vydáno ve spolupráci s nakladatelstvím Paseka a Argo. Režie: Jakub Tabery. Mistr zvuku: Jan Kacian.