Autoři

Miroslav Kasáček

Miroslav Kasáček se narodil v roce 1937 v Litohoři u Moravských Budějovic, celý svůj život ale spojil s Brnem. Kvůli jeho pravicovým a protisocialistickým názorům mu byl zrušen pracovní poměr v elektrotechnických závodech a byl nucen nastoupit jako dělník do balírny. Rodiče jeho manželky byli pronásledováni komunistickým režimem. Miroslav Kasáček následně sepsal vzpomínky rodiny, pamětníků a písemné svědectví a napsal spolu s Luďkem Navarou knihu Mlynáři od Babic. Píše příběhy z komunistického režimu, jeho dalšími knihami jsou například Na útěku nebo Příběhy třetího odboje.

Knihy autora

Luděk Navara a Miroslav Kasáček už řadu let mapují bezpráví, kterých se dopustil komunistický režim po druhé světové válce.

Na útěku - neuvěřitelný příběha Josefa Brykse je vyprávění o českém hrdinovi, který z okupované vlasti utekl do Francie, odkud se vydal do Velké Británie a nastoupil do královského letectva. Kniha vypráví o jeho mnohých odvážných a riskantních útěcích z německého zajetí. Jeho příběh je poskládaný ze vzpomínek pamětníků a jeho ženy. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy pomáhal hloubit tunel pro Velký útěk ze Saganu, nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Jeho život plný útěků skončil až v komunistickém zajetí v Jáchymově, zemřel v jednačtyřiceti letech. Boj o jeho uznání vedla jeho britská manželka až do své smrti. Josef Bryks byl vyznamenám Řádem Britského impéria. Strhující vyprávění o českém hrdinovi inspirovalo britské filmaře k natočení filmu Srdce v zajetí. Režie a zvuk Miloš Vrána.