Autoři

Luděk Navara

Luděk Navara - český spisovatel literatury faktu, ale také publicista, scénárista a historik. Absolvoval Stavební fakultu VUT v Brně a dálkově také Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Již mnoho let působí jako redaktor MF Dnes a spolupracuje také s ČT Brno. Ve svých knihách se zabývá zločiny komunismu a nacismu. Mezi jeho díla patří Příběhy železné opony nebo Na útěku - Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse. Zdroj fotografie: Pavel Hrdlička, Wikipedia

Knihy autora

Luděk Navara a Miroslav Kasáček už řadu let mapují bezpráví, kterých se dopustil komunistický režim po druhé světové válce.

Na útěku - neuvěřitelný příběha Josefa Brykse je vyprávění o českém hrdinovi, který z okupované vlasti utekl do Francie, odkud se vydal do Velké Británie a nastoupil do královského letectva. Kniha vypráví o jeho mnohých odvážných a riskantních útěcích z německého zajetí. Jeho příběh je poskládaný ze vzpomínek pamětníků a jeho ženy. Jednou utíkal v bečce na močůvku, jindy pomáhal hloubit tunel pro Velký útěk ze Saganu, nebo pomáhal Židům při povstání ve Varšavském ghettu. Jeho život plný útěků skončil až v komunistickém zajetí v Jáchymově, zemřel v jednačtyřiceti letech. Boj o jeho uznání vedla jeho britská manželka až do své smrti. Josef Bryks byl vyznamenám Řádem Britského impéria. Strhující vyprávění o českém hrdinovi inspirovalo britské filmaře k natočení filmu Srdce v zajetí. Režie a zvuk Miloš Vrána.