Autoři

Arnošt Lustig

Arnošt Lustig (*21.12.1926 Praha, Československo - †26.02.2011 Praha, Česká republika) byl židovského původu. Během 2. světové války byl odsunut do terezínského ghetta, pak prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. V roce 1945 měl s transportem smrti odjet do Dachau, ale podařilo se mu utéct. Na útěku byl třikrát odsouzen k trestu smrti.

Arnošt Lustig psal celý život prózu, která byla ovlivněna těmito zásadními životními zkušenostmi. Jeho knihy nastolují klíčové otázky života, smrti, mravnosti a údělu člověka. K vrcholům jeho tvorby patří Démanty noci (1958), Dita Saxová (1962) nebo Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1964). Většinu svých textů Lustig stále přepracovával a doplňoval.

Knihy autora

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou je psychologická novela, která je inspirována skutečnými událostmi. Arnošt Lustig tuto knihu napsal během 12 dní. Děj se odehrává v roce 1943.Němci zajali na Sicílii skupinu dvaceti židovských obchodníků pod vedením pana Cohena pod záminkou, že je vymění za německé zajaté důstojníky. Slibují jim, že je všechny za milion franků, včetně mladé tanečnice Kateřiny Horovitzové, odvezou vlakem až k americké lodi, ve skutečnosti však všichni najdou smrt v koncentračním táboře. Postava Kateřiny Horovitzové je inspirována polskou herečkou, která při cestě do plynové komory - stejně jako knižní Kateřina - vytrhla německému důstojníkovi zbraň a zastřelila ho.

Copyright:© Arnošt Lustig, 2016. Režie Jakub Tabery. Zvuk Jan Kacian.