Autoři

Karel Čapek

Karel Čapek (*09.01.1890 Malé Svatoňovice, Rakousko - Uhersko - †25.12.1938 Praha, Československo) byl dramatik, spisovatel a publicista. Vystudoval filozofii v Praze a poté i v Berlíně a Paříži, studia zakončil doktorátem. Jako novinář působil hlavně v Lidových novinách. Ve dvacátých letech se okolo něj začala soustřeďovat skupina kulturních a politických osobností první Československé republiky, mezi tzv. pátečníky (scházeli se u Čapka v pátek odpoledne) patřili bratři Čapkové, T. G. Masaryk, E. Beneš, F. Peroutka, E. Bass, K. Poláček, V. Vančura a další.

Karel Čapek psal nejdříve s bratrem Josefem, později sám - je autorem mnoha dramatických a prozaických děl, vysoce ceněna je například Čapkova "noetická trilogie" z let 1933 - 1934 sestávající z románů Hordubal, Povětroň a Obyčejný život. Karel Čapek byl za svého života sedmkrát nominován na Nobelovu cenu. Od roku 1947 u nás působí Společnost bratří Čapků sdružující ctitele jejich tvorby - členové usilují o to, aby se nezapomnělo na filozofický, mravní a sociální odkaz ani na myšlenky humanismu a demokracie.

Knihy autora

„Dášeňka čili život štěněte“ je půvabná knížka od Karla Čapka, která byla poprvé vydána v roce 1933. Karel Čapek vypráví o životě malého štěňátka jménem Dášeňka, které si domů pořídil, líčí každodenní radosti i malé strasti spojené s růstem a objevováním světa. Knihu rozdělil do několika kapitol, které sledují Dášenčin život od narození až po její dospělost. Každá kapitola je také doplněna ilustracemi, které vytvořil sám Karel Čapek, což knize dodává osobitý charakter. Kromě hlavního příběhu obsahuje kniha i krátké pohádky a povídky o psech a jiných zvířatech, které Dášeňka poslouchá, když odpočívá, a také fotografie pořízené samotným autorem. Dášeňka čili život štěněte je skutečně nadčasové dílo, které bude přinášet radost vám i vašim dětem po celý život.