Autoři

Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari je izraelský historik a profesor na katedře historie na Hebrejské univerzitě v?Jeruzalémě, který se proslavil bestsellerem o historii lidstva. V?současné době se zabývá hlavně makrohistorií, snaží se nalézat vztah mezi dějinami a biologií, či vztah a rozdíly mezi Homo sapiens a zvířaty.

Knihy autora

VYTVOŘILI JSME MÝTY, abychom sjednotili náš druh. ZKROTILI JSME PŘÍRODU, abychom získali moc.

MĚNÍME ŽIVOT, abychom uskutečnili svoje nejbláznivější sny.

ALE ROZUMÍME JEŠTĚ SVÝM VLASTNÍM PROBLÉMŮM? Anebo naše vynálezy odsoudí lidstvo k bezvýznamnosti?

Kniha hledá odpovědi na zásadní otázku: CO ZNAMENÁ BÝT ČLOVĚKEM V DNEŠNÍ CHAOTICKÉ DOBĚ?

BUDOUCNOST NEPOČKÁ, PŘIPRAVME SE NA NI…

Kniha Sapiens nám ukázala, odkud jsme přišli. Homo deus hleděl do budoucnosti. Publikace 21 lekcí pro 21. století se zabývá současností a dobou, která bude bezprostředně následovat. V jednadvaceti kapitolách věnovaných jednotlivým závažným problémům zkoumá Harari, co znamená být člověkem ve věku šířícího se chaosu.

Jaké důsledky pro člověka bude mít využívání robotů a umělé inteligence? Jak se vypořádáme s životem ve světě zaplavovaném falešnými zprávami? Jakou váhu bude mít národní a náboženské cítění? Čemu bychom měli naučit svoje děti?

Natočeno ve studiu ArtCrow. Režie Miloš Vrána. Copyright © 2015 by Yuval Noah Harari. Překlad © Zdena Gubalová, 2019

Yuval Noah Harari ve své knize Homo deus zkoumá naši budoucnost svým typickým způsobem, v němž kombinuje především historii, filozofii a přírodní vědy, ale i poznatky dalších oborů a analyzuje, jaké důsledky mohou nastat, když se tradiční kolektivní mýty lidstva utkají s novými "božskými" technologiemi, jako jsou např. umělá inteligence nebo genetické inženýrství.

Jak to dopadne s demokracií, když firmy jako Google a Facebook budou znát naše záliby a preference (včetně politických) lépe než my sami? Co se stane se sociálním státem, jestliže počítače budou úspěšné na trhu práce a vznikne tak počtem většinová třída "zbytečných lidí"? Jak naloží s genetickým inženýrstvím např. islám? Budou v Silicon Valley vyvíjet jenom nová technická zařízení, nebo i nová náboženství?

Když se z Homo sapiens stane Homo deus, jaké nové cíle si vytyčíme? Jaké projekty bychom se měli snažit uskutečnit a jak ochráníme tuto křehkou planetu a lidstvo samotné před našimi vlastními ničivými silami? Kniha Homo Deus nám poskytuje vhled do snů a nočních můr, které budou utvářet 21. století - od překonání smrti po vytvoření umělého života. Nabízí svoji odpověď na základní otázku po dalším vývojovém stupni lidstva: Kam odtud jdeme? Kam půjde Homo Deus?