Autoři

Agatha Christie

Agatha Christie (*15.09.1890 Torquay, Anglie - †12.01.1976 Wallingford, Anglie) je světově nejznámější spisovatelka všech dob, je považována na královnu detektivky. Během války pracovala jako zdravotnice a získala tak značné znalosti o jedech. Proto se pak při psaní jen málokdy musela v této oblasti radit s odborníky. První román - Záhada na zámku Styles - jí vyšel roku 1920. Větší úspěch se pak dostavil s románem Vražda Rogera Ackroyda z roku 1926.

Christie stvořila nesmrtelné postavy detektiva Hercula Poirota a slečny Murplové. K jejím nejznámějším knihám patří Vražda na Nilu, Není kouře bez ohýnku, Deset malých černoušků nebo Vražda v Orient-expresu. Jeden čas psala také pod pseudonymem Mary Westmacott. Fanoušky Agathy Christie nepřestává vzrušovat její záhadné zmizení v prosinci roku 1926. Tehdy spisovatelka na jedenáct dní zmizela z Londýna neznámo kam.

Books by author

Pět malých prasátek

Detektiva Hercula Poirota oslovuje mladá dáma Carla Lemarchantová - dcera známého malíře Amyase Cralea, kterého před 16 lety měla zavraždit jeho vlastní žena. Ta byla odsouzená na doživotí, ale po roce ve vězení zemřela. Carla se o této rodinné tragédii dozvídá až ve svých 21 letech z?dopisu, který jí její matka zanechala. V?něm ji matka ujišťuje, že onen zločin nespáchala. Carla dopisu věří, proto požádá právě Poirota, aby případ znovu prošetřil. Fakt, že ke zločinu již neexistují žádné hmatatelné stopy, pouze výpovědi a psychologie svědků zláká Poirota natolik, že případ přijímá. Tento detektivní příběh napsala autorka v?roce 1943, a dokonce jej sama upravila do podoby divadelní hry, která měla premiéru v?roce 1960 pod názvem ohlédnutí za vraždou.