Autoři

Ladislav Fuks

Ladislav Fuks (*24.09.1923 Praha, Československo - †19.08.1994 Praha, ČR) byl český prozaik, autor především psychologických próz, jejichž příběhy odhalují mnohorozměrnost lidského nitra a dějin. Jeho dílo se vyznačuje velkou mírou autobiografičnosti. Vystudoval obory filozofie, psychologie a dějiny umění na Univerzitě Karlově. Do literatury vstoupil knihou Pan Theodor Mundstock, která patří k jeho vrcholným dílům. Byla přeložena do mnoha jazyků a vyšla v sedmnácti zemích.

Pro tvorbu Ladislava Fukse měly význam delší pobyty ve Vídni v 70. letech. Klíčovými tématy jeho knih jsou strach, úzkost, zločin a totalitní bezpráví. Autorův osobitý styl vrcholí v románu Spalovač mrtvol. V dalším období se Fuks pokusil o žánr moderní pohádky a hororu (Myši Natálie Mooshabrové), psychologické detektivky (Příběh kriminálního rady), humoresky (Nebožtíci na bále) nebo také sci-fi (novela Oslovení z tmy). Jedinečný obraz reality a fikce, hororu a komiky, snu a naděje podává autorův rozsáhlý historický román Vévodkyně a kuchařka.

Knihy autora

Příběh Spalovač mrtvol o pražském zaměstnanci krematoria Karlu Kopfrkinglovi, který je často označován jako psychologický horor, se odehrává v období nástupu nacismu. Karel Kopfrkingl je slušný občan, vzorný otec a manžel, představuje se jako osoba jemná a útlocitná, a často nezapomene zmínit, že je abstinent a nekouří. Svou manželku oslovuje Lakmé, svou kočku nazývá čarokrásná, mnohokrát je zmíněno, že hovoří s úsměvem. Co se však skrývá v charakteru tohoto na první dojem "ušlechtilého" člověka? Autor postupně, bravurním stylem plným ironie a černého humoru, odhaluje zrůdnou přeměnu a patologické jednání Karla Koprfkingla, který je fascinován smrtí a touhou, jak nebožtíkům ulehčit od tíhy jejich osudu a kremací je vysvobodit z jejich pozemského života. Příběh je metaforou k idejím rasové nesnášenlivosti a jejího řešení v průběhu okupace a nacismu. Režie Jakub Tabery, zuk Jan Kacian.

Tento titul vychází v nové audio edici Mistři slova.